Jak dbać o zęby niemowląt?

Choć w sieci można znaleźć wiele artykułów, dzięki którym rodzice mogą lepiej przygotować się na ząbkowanie, znalezienie tych, które dotyczą troski o zęby, które już się pojawiły, jest trudniejsze. A przecież higiena jamy ustnej malucha nie jest wcale mniej ważna niż troska o nią w wieku dorosłym. Nigdy nie jest też za wcześnie na wyrabianie nawyków, dzięki którym dzisiejszy niemowlak stanie się dorosłym bez problemów z uzębieniem.

Jak dbać o zęby niemowląt?

Jak dbać o zęby, których nie widać?

Początkowo zęby u niemowlaka nie są widoczne gołym okiem, warto jednak pamiętać, że ich rozwój następuje na długo przed właściwym ząbkowaniem. Nic więc dziwnego, że dentyści zalecają codzienne przemywanie dziąseł małego dziecka. Najlepiej czynność tę wykonywać dwa razy dziennie z wykorzystaniem gazy zamoczonej w letniej, przegotowanej wodzie. Dziąsła powinny być oczyszczane przede wszystkim z resztek pożywienia. Nie wolno naciskać na nie zbyt mocno, czynność ta powinna być jednak wykonywana z dużą sumiennością.

Co z pielęgnacją mleczaków?

Zalecenia odnoszące się do pielęgnowania zębów malucha zaczynają się zmieniać w tym samym momencie, w którym pojawiają się pierwsze mleczaki. Ich pielęgnacja nie będzie już możliwa wyłącznie przy pomocy gazy i przegotowanej wody, konieczne staje się więc zainwestowanie w specjalną szczoteczkę do zębów stworzoną właśnie z myślą o niemowlętach. Jej znakiem rozpoznawczym jest miękkie włosie, które nie tylko starannie czyści, ale nie drażni delikatnych dziąseł dziecka. Alternatywą pozostają silikonowe czyściki, które rodzic zakłada sobie na palec.

Także pasta do zębów nie może być tą, która na co dzień posługują się rodzice. Pasty dla niemowląt można kupić w każdej aptece i naprawdę warto ro zrobić, aby niepotrzebnie nie podrażniać jamy ustnej malucha. Samo mycie zębów powinno odbywać się po każdym posiłku, absolutnym minimum jest przy tym wykonywanie tej czynności dwa razy w ciągu dnia. Najlepiej stosować ruchy wymiatające, a więc te, które prowadzą od dziąseł w kierunku krawędzi zębów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz